Blog o oddłużaniu.
Jak wyjść z długów.
Pomoc osobom zadłużonym.
                  
Start - Blog o finansach osobistych | Oddłużanie | Windykacja | Ochrona prywatności | Regulamin | O nas | Kontakt | Mapa serwisu


Oddłużanie - pomoc osobom zadłużonym

Jak wyjść z pętli zadłużenia? - 7 października 2019 r.

Każdy ma jakiś dług. Czasami jest tak duży, że nie da się z nim normalnie żyć. Warto wtedy poszukać pomocy, bo żadna sytuacja nie jest całkowicie beznadziejna. Są profesjonalne firmy, które w wyjściu z długów pomagają, a spytanie o pomoc jest zawsze bezpłatne. Potrzebujący niczym nie ryzykuje, a może wiele zyskać, np. obniżenie rat o kilkadziesiąt %. Dobrym rozwiązaniem jest też konsolidacja, czyli połączenie wszystkich długów w jeden kredyt, i spłacanie całego zadłużenia w jednej racie. Poniżej oferta firm i instytucji, które pomagają wyjść z kłopotów finansowych.
A dodatkowo: jak założyć działające poza systemem Ognivo, niewidoczne dla komornika darmowe konto w niemieckim banku N26?

Pomoc osobom zadłużonym

Gdy wpada się w długi, czasami trudno jest znaleźć właściwy sposób pozbycia się zadłużenia. A nie jest wykluczone, że takie wyjście istnieje, i ktoś je może wskazać. Z pomocą dla osób zadłużonych przychodzi spółka PFG, podmiot polski z siedzibą we Wrocławiu. Firma działa już od wielu lat i pomogła tysiącom zadłużonych. Ich Plan Naprawczy obejmuje analizę raportów z BIG, BIK oraz ZBP, ponadto czyszczą historię kredytową, zmniejszają raty wszystkich zobowiązań i wycofują zajęcia komornicze. W tym roku przyznano im tytuł "Rzetelna Firma", objęty patronatem Krajowego Rejestru Długów. Kontakt jest całkowicie bezpłatny i do niczego nie zobowiązuje, wystarczy podać imię i nazwisko, telefon oraz adres e-mail. Tak więc, jeżeli wiesz, że Twój dług należy teraz np. do: Kruk, Ultimo, GetBack, BEST, Presco, Debito, Kredyt Inkaso czy innego windykatora, lepiej skorzystać z usług PFG, żeby mieć pewność, że Twoje prawa - a masz ich sporo - będą bezwzględnie przestrzegane.
          Progress Finance Group, bo taka jest pełna nazwa tej firmy, pomaga również tym dłużnikom, którzy jedyną nadzieję widzą dla siebie już tylko w Upadłości Konsumenckiej. Takie rozwiązanie skierowane jest do osób, które ze względu na przeciwności losu straciły płynność finansową, a ich obecna sytuacja życiowa nie rokuje możliwości spłaty całości lub części zobowiązań. Jeżeli już nie radzisz sobie ze spłatą długu, lub sytuacje losowe zmusiły Cię do zawieszenia lub zaprzestania regularnych płatności, możliwe, że upadłość jest jedynym wyjściem z sytuacji. Ważne jest to, że przyczyny niewypłacalności powinny być niezależne, ale nie jest to absolutnie konieczne. Ponownie, kontakt i wstępna analiza są zawsze bezpłatne, więc niczym się nie ryzykuje. I jeszcze jedno - jeżeli Twoje problemy polegają tylko na tym, że sąd wysłał Ci Nakaz Zapłaty, możesz również uzyskać pomoc w złożeniu skutecznego sprzeciwu.

Rozwiązanie problemów z długami = konsolidacja

Jeżeli masz więcej niż 1 kredyt, warto rozejrzeć się za możliwością konsolidacji (połączenia) zadłużenia, i spłacić wszystkie zobowiązania jednym kredytem z niższą ratą. Sprawdziłem, gdzie obecnie najkorzystniej można wziąć kredyt konsolidacyjny.

Gwarancja niższej raty, dodatkowa gotówka na dowolny cel

Z mojego wieloletniego już doświadczenia wiem, że najchętniej kredyty konsoliduje (łączy) Alior Bank. Wszystkie płatności, w tym pożyczki gotówkowe, ratalne, samochodowe, karty kredytowe i jakiekolwiek inne – zostaną połączone i zamienione w jedną niską ratę, której oprocentowanie będzie niższe od 30 do 60 %. Podstawowe warunki ich oferty to: konsolidacja kredytów do 200 tys. zł, spłata rozłożona nawet na 12 lat, oprocentowanie jedynie 5,9 %, RRSO tylko 7,5 %! Gwarantują obniżenie raty, przy minimum formalności. Warto zacząć poszukiwania konsolidacji od tego banku, bo od poprzedniego roku w promocji o nazwie "Letnia Konsolidacja" dają dodatkową gotówkę bez prowizji - w wysokości do 20% sumy konsolidowanych kredytów z innych banków. Oczywiście samo zapytanie do niczego nie zobowiązuje, wystarczy tylko podać imię i nazwisko, telefon, email i Pesel, aby konsultant oddzwonił i przedstawił szczegóły konsolidacji.
Jeszcze jedna ważna rzecz na koniec - jeżeli akurat Alior Bank nie prowadzi promocji, proszę zwrócić uwagę na propozycję T-mobile Usługi Bankowe. Różni ich tak naprawdę tylko nazwa - te usługi w ich imieniu świadczy Alior Bank, oferując praktycznie identyczne warunki.

Pozostałe oferty konsolidacji

Najnowsza propozycja skonsolidowania długów należy do T-mobile. Oferują do 150 000 zł, i nie ma konieczności wskazywania poręczycieli. Wstępną decyzję dostaje się od razu po wypełnieniu wniosku, a formalności ograniczono do niezbędnego minimum. Okres kredytowania do 10 lat, akceptują różne źródła dochodu (np.umowa zlecenie).
        Jeżeli największe zaufanie masz w polskim banku, połączenia kredytów możesz szukać w PKO Banku Polskim. Ich oferta obejmuje Pożyczkę do 120 000 zł, z okresem kredytowania od 1 do 120 miesięcy. Ponadto dodają dodatkowe środki w wysokości do ¼ konsolidowanej kwoty. Zapewniają, że wypłata środków może nastąpić nawet w dniu złożenia wniosku kredytowego.

Sprawdzenie BIK za darmo, ochrona przed wyłudzeniami

Swój BIK można teraz szybko i bezpłatnie sprawdzić w Biurze Informacji Kredytowej, zakładając konto próbne. Poznasz tutaj swoją ocenę punktową oraz historię kredytową, a dzięki alarmom wysyłanym na mail lub przez sms można zyskać ochronę przed wyłudzeniem kredytu i opóźnieniami w spłacie. Warto wiedzieć, czy ma się szansę na wymarzony kredyt - z tego wiarygodnego narzędzia korzystają też banki przy weryfikacji wniosków kredytowych. Chętni mogą skorzystać ze specjalnej oferty kredytowej. Biuro Informacji Kredytowej zostało utworzone w 1997 r. przez banki i Związek Banków Polskich na podstawie ustawy o prawie bankowym.

Konto w niemieckim banku.

Od kilku miesięcy można założyć konto w niemieckim banku N26. Dla wielu najważniejsza jest informacja, że ten bank nie uczestniczy w usłudze Centralnej informacji o rachunkach, którą obsługuje system Ognivo, którego operatorem jest polska Krajowa Izba Rozliczeniowa. To nie tajemnica - lista banków w systemie uczestniczących jest jawna. A konto w banku N26 to konto bankowe bez Ognivo. Bank oferuje całkowicie darmowe konto i kartę, przewalutowania po kursie Mastercard oraz program poleceń, w którym polecający 15 euro, jeżeli nowy klient wyda 15 euro. Można tak zyskać do 1500 euro bonusu. Konieczne jest tylko, żeby przy otwieraniu konta podać kod polecający - mój to: michald5815. Aby w ciągu 30 dni otrzymać premię trzeba aktywować kartę Mastercard i wykonać nią przynajmniej jedną transakcję na 15 euro - może być online lub w zwykłym polskim sklepie. N26 przewalutuje transakcję po kursie Mastercard, który jest prawie “bezspreadowy”.

Ten niemiecki bank internetowy ma nieco skomplikowane procedury otwarcia konta, jednak wielu Polaków to nie zniechęca - przede wszystkim tych, którzy chcą trzymać swoje oszczędności z daleka od kontroli i nadzoru naszej władzy. Założenie tam konta pozwala uchronić swoje pieniądze przed czujnym okiem krajowych urzędników przy zachowaniu pełnego bezpieczeństwa - zaufało im już 1,5 miliona klientów.

N26 jest pierwszym bankiem niemieckim oferującym Polakom możliwość otworzenia konta w Euro. Środki zgromadzone w N26 objęte są w 100% gwarancją niemieckiego odpowiednika BFG, zatem do 100.000 euro (ponad 400.000 zł). Konto zapewnia bezwarunkowo darmowe otwarcie i prowadzenie rachunku. Karta i jej obsługa też jest bezpłatna. Dostawa karty pocztą jest darmowa, ale trwa to do 2 tygodni. Konto N26 zapewnia powiadomienia push o każdej transakcji, obsługę Google Pay oraz Apple Pay, darmowe przelewy SEPA (w walucie euro), a także bezprowizyjne przewalutowania transakcji bezgotówkowych kartą po kursie Mastercarda. N26 oferuje 5 darmowych wypłat z bankomatów w każdym miesiącu, lecz wyłącznie w krajach strefy euro. W Polsce trzeba liczyć się z opłatą 1,7% wartości transakcji.

Żeby przelać im pieniądze, należy zrobić przelew SEPA z konta walutowego w polskim banku, kantoru online lub innej instytucji oferującej walutowy portfel online. Wykonując przelew SEPA z konta w PLN, bank przewalutuje środki po własnym kursie kupna, który może być mało korzystny.

Wniosek o konto można złożyć na stronie banku lub w aplikacji mobilnej N26. Cała procedura jest bardzo prosta, mimo że w języku angielskim. Po otrzymaniu maila weryfikacyjnego wybieramy kartę niebiznesową oraz bezpłatną dostawę tradycyjną pocztą. Po pobraniu aplikacji trzeba zarejestrować email, ustalić hasło i zweryfikować tożsamość robiąc zdjęcia dowodu tożsamości. Całość ma trwać do 8 minut.

A może darmowa pożyczka?

Nadeszły takie czasy, że firmy pożyczkowe skutecznie konkurują z bankami, oferując pieniądze tak samo bezpiecznie, a nawet lepiej, bo bezpłatnie. Oczywiście mają w tym swój interes licząc na to, że wrócisz do nich po kolejną gotówkę, kiedy to już za darmo nie będzie. Jeżeli jednak potrzebujesz pożyczki na dosyć niedługi czas, a nie chcesz wcale za to płacić, warto skorzystać jednej z tych propozycji:

Pożyczki bezpłatne - za 0 zł, lub niskokosztowe

Serwisy porównujące pożyczki mają swoje rankingi. Według Sowy Finansowej, Pożyczka portalu, Chwilowo.pl oraz Loando najlepszą ofertą dysponuje Extraportfel. Pochwalono ich za to, że pierwszą pożyczkę - aż do 3000 zł - dostajesz za darmo na dłużej, niż proponują inne firmy. Standardowo pożyczają od 100 do 6000 zł. Wystarczy złożyć wniosek, a zautomatyzowany system poinformuje o podjętej decyzji i przeleje pieniądze na konto. Szybka decyzja, minimum formalności, błyskawiczny przelew, bezpieczeństwo i poufność - to cechy, za które są cenieni. Udzielają pomocy finansowej przez 365 dni w roku 24 godziny na dobę. (rrso max 1900%).
           Duża promocja zaczęła się w Lend ON, gdzie koszt pierwszej pożyczki został obniżony do 0 zł. Nowym klientom pożyczają gratis do 2500 zł, stałym do 5000 zł (max. rrso=1000000 %). Opłata rejestracyjna to 1 grosz, więc należy posiadać własne konto bankowe oraz komórkę. Od ręki rozpatrują wniosek, a pracują przez wszystkie dni tygodnia. Na pewno sprawdzą, czy wnioskujący figuruje w BIG lub KRD – takim osobom nic nie pożyczą.
          Za darmo w 15 minut pożycza Net Credit, i to kwotę aż do 3000 zł. To obecnie najbardziej hojny pożyczkodawca - nikt za pierwszym razem nie pożycza tak wiele, i to gratis. Standardowo pożyczają od 150 do 4000 zł (max. rrso = 11497,6%), a spłatę można przedłużyć do nawet 12 miesięcy. Formalności załatwia się przez internet i telefon, nie trzeba okazywać żadnych dokumentów, a pracują do północy 7 dni w tygodniu. Są najszybsi - dzięki realizacji przelewów przez Blue Media dokonują przelewu w 5 minut do ponad 100 banków.
          Do 2000 złotych pożycza nowym klientom firma Zaliczka. Wnioskować można o każdej porze dnia i nocy. Ale pożyczą tylko temu, kto ma od 21 do 70 lat, i udokumentowane miesięczne zarobki w kwocie co najmniej 1000 zł. Należy mieć konto w banku i telefon komórkowy, ale za to pożyczą także osobie znajdującej się w BIK. Firma ma najwyższe oceny w branżowym katalogu Pożyczka portal (rrso 1971%).
          Najnowszy pożyczkodawca wspomagający gotówką bez żadnych kosztów ma naprawdę bardzo łatwą do zapamiętania nazwę: Kuki.pl . Gratis rozdają do 3000 złotych (rrso max 815%), maksymalnie do 10 000 zł. Oferuje szybkie, wygodne i dosyć korzystne pożyczki krótkoterminowe, któryc otrzymanie możliwe jest nawet w ciągu 15 minut od momentu uzyskania pozytywnej decyzji.
          Dobrze znana firma pożyczająca to Wonga. Jeden z największych pożyczkodawców na świecie Polakom pożycza do 1500 zł na czas do 60 dni za jedyne 10 zł. Wystarczy podać numery: konta bankowego, telefonu oraz dowodu osobistego, żeby wnioskować o pieniądze. Wcześniejsza spłata długu to niższe koszty, a stali klienci mogą liczyć na 45 % obniżki kosztów. Decyzja podejmowana jest w 5 minut, w obsłudze klienta bezpłatnie pomagają konsultanci przez 7 dni w tygodniu.
          Do 3000 złotych można bez żadnych kosztów uzyskać w Lew Pożyczka. Są bardzo uczciwi i wiarygodni: działają od 6 lat, posiadają certyfikaty „Rzetelna Firma” i „Firma Wiarygodna Finansowo”, należą do Związku Firm Pożyczkowych, są w Rejestrze Firm Pożyczkowych (max rrso 1958.47%). Pożyczki wypłacają przez wszystkie dni tygodnia. Należy mieć od 19 do 73 lat, polskie obywatelstwo, być aktualnie zatrudnionym, brak wpisu do jakiegokolwiek rejestru dłużników i mieć indywidualne konto bankowe.
          Bardzo podobnie wspomaga finansowo serwis Pożyczka Plus. Nowym klientom pożyczają do 2000 zł (teraz tylko za 0 zł!), a stałym do 8000 złotych, z rabatem kosztów do 50 %. Właściwie to każdy zaufany pożyczkobiorca dostaje jakiś rabat. Konieczny jest przelew rejestracyjny w wysokości 1 grosza, ale po zakończonej weryfikacji zwracają go klientowi. Ich działalność została nagrodzona branżowymi medalami: Lider Szybkiej Pożyczki oraz Profesjonalna Obsługa (max rrso 1804%).
          Inny pożyczający nowicjusz to Chwilówkomat. Na początku wspomogą sumą do 2000 złotych, błyskawicznie wypłacając gotówkę, od niedawna bez żadnych kosztów. Nie ma konieczności dokonywania przelewu weryfikacyjnego, ale trzeba posiadać rachunek bankowy. Należy być w wieku od 18 do 75 lat, mieć polskie obywatelstwo i... złożyć wniosek - wymagania są raczej nieskomplikowane. Zaufanemu klientowi pożyczą do 5000 zł (max rrso 1979,2%).
          Najnowsza oferta bezpłatnej pomocy finansowej jest oferowana przez firmę Limit Pożyczka. Pierwsza pożyczka jest za darmo, a można dostać od 100 do aż 3500 złotych. Pożyczają osobie, która ma polskie obywatelstwo, wiek od 21 do 75 lat oraz telefon komórkowy. Konieczne jest stałe źródło dochodów oraz odpowiednia zdolność kredytowa. Należy złożyć wniosek o pożyczkę i dokonać opłaty rejestracyjnej w wysokości 1 złotego (rrso 1919,84%). Całość 100% online, z powiadomieniami o terminie płatności. Jasne warunki - bez ukrytych kosztów, wygodny dostęp przez komputer, tablet i telefon. Profesjonaliści.
          Całkiem nowy pożyczkodawca to Wandoo. Rozdają gotówkę w kwocie od 300 do 5000 zł, przy czym do 2500 zł całkowicie za darmo. Pomagają w sposób przejrzysty i wiarygodny, a wniosek rozpatrują zwykle w ciągu kilku minut (max. rrso = 1410,33%). Należy mieć nie więcej niż 70 lat, telefon komórkowy i konto w banku, i nie posiadać opóźnień w spłatach kredytów lub widnieć w rejestrze dłużników.
           Pierwsza pożyczka jest darmowa także w Minipożyczce. W ten sposób łatwo można stać się posiadaczem 2000 złotych, z obowiązkiem zwrotu dokładnie takiej samej sumy (max rrso 1983%). Serwis reklamuje się słowem minimum: tylko tyle trzeba podać danych, i tylko tyle należy czekać na pieniądze. Wiek pożyczkodawcy w granicach 18 - 75 lat, i żadnych zaległości w BIK i BIG - inaczej nie pożyczą nawet grosza. Za to nie wymagają żadnych zaświaczeń.
          Mało znany pożyczkodawca na polskim rynku to serwis Credit.pl , należący do spółki Nordecum. Aby szturmem zdobyć rynek, oferują pierwszą pożyczkę całkowicie gratis, w kwocie do 3000 zł,a jej poziom przyznawalności jest naprawdę bardzo wysoki (max. rrso 1000000%).Nie są konieczni poręczyciele, trzeba mieć konto bankowe i telefon. Podmiot oczywiście zarejestrowany w Polsce, rodem z Estonii, a pożycza także na Litwie. Współpracują ze Związkiem Firm Pożyczkowych, obsługują klientów 7 dni w tygodniu, stałym pożyczkobiorcom pożyczają do 3000 zł.
        Znany z wielu reklam serwis pożyczkowy to Filarum. Obecnie w promocji pożyczają za darmo aż do 1000 zł, a stałym klientom do 5000 zł (max. rrso 813027.2= %). Jeżeli masz od 20 do 70 lat, po skutecznej rejestracji dowiesz się, czy dostaniesz pożyczkę. Wystarczy przelać im 1 grosz i mieć dostęp do telefonu komórkowego.
           Rodowity polski pożyczkodawca to Alfa Kredyt. Udzielają bardzo łatwej pożyczki z dosyć niskim oprocentowaniem, w kwocie od 100 do 3000 zł (max. rrso = 4036,68%). Trwa promocja - pożyczają darmowo do 1000 zł - czyli tylko tyle się oddaje, ile się weźmie. Wnioski przyjmują przez 24 godziny 7 dni w tygodniu, zdobyli certyfikat Odpowiedzialnego Pożyczkodawcy, a przelew może być na koncie w 10 minut.
           Kolejny polski pożyczkodawca ruszył z promocją pierwszej pożyczki bez żadnych kosztów, za całkowity gratis - wystarczy spłacić ją terminowo. Nazywa się Halopożyczka, a nowym pożyczającym daje darmowo nawet do 2000 złotych (stałym - do 4000 zł, max rrso 1986.1%). Nie można mieć więcej niż 75 lat, a trzeba być pełnoletnim. Przelew weryfikacyjny jest możliwy, ale nie konieczny, wystarczy inaczej potwierdzić swoją tożsamość. Zasady jasne, obsługa prosta, a decyzja i przelew bardzo szybkie.
          Niedawno zaczął działalność w Polsce Credit Star. Udzielają pożyczek w wielu krajach nadbałtyckich już od 10 lat, a z ich pomocy finansowej skorzystało ponad 160 000 osób potrzebujących. Ponad 94 % klientów jest zadowolonych z ich usług, a 2/3 wracają po kolejną pożyczkę (max. rrso = 2279,2%). Pożyczają najpierw do 1500 zł, potem do 5000 zł. Jak zwykle, trzeba mieć konto bankowe i własny telefon. Formalności łatwe, RRSO zazwyczaj niskie, a przelew zwykle przychodzi po 15 minutach.
          Warto także zwrócić uwagę na nową firmę prowadzącą serwis Freezl. Podkreślają przede wszystkim, że nie sprawdzają historii klienta w BIK. Nie ma też telefonicznej weryfikacji i wypełniania długich dokumentów, a sam proces pożyczania jest szybki i prosty. Prawie nie chwalą się tym, że pierwsza pożyczka aż do 1000 zł jest za darmo (max. rrso = 806%). Swoje dane należy potwierdzić się przelewem weryfikacyjnym.
          Serwis internetowy Tani Kredyt ogłasza, że rozdaje darmowe pieniądze. Na dzień dobry pożyczają za darmo do 3100 zł, obiecując przelew w ciągu 15 minut (rrso max:1410.33%), a pracują cały tydzień. Stały klient, mający nie więcej niż 66 lat, konto bankowe i telefon komórkowy, może dostać do 6000 zł. Uwaga - nic nie pożyczą osobie wpisanej do jakiegokolwiek rejestru dłużników, tacy chętni mogą sobie odpuścić wnioskowanie.
           Na polskim rynku zadebiutował międzynarodowy serwis: Łatwy kredyt. Jest to oddział łotewskiej firmy Lateko Lizings działającej już od 19 lat. Oczywiście należą do Polskiego Związku Firm Pożyczkowych, co wzmacnia ich wiarygodność. Ceny pożyczek są niższe, niż u większości konkurencji (max. rrso = 2597%) - można u nich dostać kredyt konsumencki w wysokości do 3000 zł. Reszta to standard - wystarczy mieć konto bankowe i telefon, aby dostać pożyczkę - o jej przyznaniu informują sms-em. Pracują praktycznie bez przerwy, również do późna w weekendy.
          Kolejny debiutant w Polsce to Money Man, znany w wielu krajach świata. Ich oferta jest bezpłatna do wysokości 1500 zł (max rrso 1921,8%). Nie wymagają żadnych dokumentów jako załączników, cały proces jest online, a decyzja jest od razu po wypełnieniu wniosku. Za terminową spłatę klient otrzymuje punkty bonusowe, dzięki którym może również spłacać swoją pożyczkę. Decyzja o przyznaniu pożyczki oraz środki zostają przelane w nawet 15 minut na rachunek klienta, a pożyczek udzielają przez 7 dni w tygodniu.
          W rankingach najczęściej udzielanych pożyczek od grudnia ubiegłego roku ta firma jest cały czas na podium, a od dwóch miesięcy na pierwszym miejscu. To Soho Credit. Klientów zdobywa dużą wygodą - pożyczkę można otrzymać bez wychodzenia z domu, bez poręczycieli i zbędnych formalności (max rrso 1410,3%). Pierwsza pożyczka jest bez żadnych kosztów i prowizji do 1000 złotych, już w 15 minut na koncie. Wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy i przelać jeden grosz.

Upadłość konsumencka - krok po kroku

Od 2015 roku każda osoba fizyczna ma prawo ogłosić upadłość. Oto, jak tego dokonać.
1. Przygotowanie wniosku do sądu
Opisując przyczyny upadłości należy bardzo szczegółowo i rzetelnie, nieczego nie ukrywając, opisać cały swój majątek, oraz okoliczności wpadnięcia w długi. Trzeba wykazać, że kłopoty finansowe były spowodowane nie ze swojej winy, lub też z rażącego niedbalstwa. Czyli np. utrata pracy i brak możliwości znalezienia innej za podobnym wynagrodzeniem będzie okolicznością działającą na naszą korzyść. W każdym wniosku do sądu warto też powołać się na względy słuszności lub humanitarne, czyli np. zły stan zdrowia uniemożliwiający pracowanie. Ale tak naprawdę to praktycznie wszystko będzie tu pasować, bo są to pojęcia nieprecyzyjne. Przy ich wskazaniu niedbalstwo lub wina mogą nie być brane pod uwagę.
Ponadto we wniosku trzeba dokładnie opisać swoje długi: kto jest wierzycielem (może być jeden lub więcej), jego (ich) dane, kwotę zadłużenia, termin spłaty długu (musi już on minąć). Należy też wpisać wierzytelności sporne i określić, z jaką ich częścią się zgadzamy, czyli część lub nic. Trzeba też opisać zabezpieczenia na swoim majątku: hipoteki i zastawy.
Wydaje się to skomplikowane, ale tak naprawdę wcale tak bardzo nie jest. Poza tym, jeżeli wniosek do sądu nie będzie zawierał czegoś istotnego, sąd wniosek odeśle i wskaże, co poprawić. Nie należy bać się samego sądu jako instytucji - jak każdy organ państwowy jest stworzony do pomocy obywatelowi. Warto pamiętać o tym, że dla sądu liczba wierzycieli i wysokość długu nie ma żadnego znaczenia - ważne są tylko okoliczności wpadnięcia w długi.
2. Postępowanie w sądzie
Gotowy wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej składa się do sądu gospodarczego. Właściwy jest ten dla miejsca zamieszkania wnioskodawcy. Opłata za złożenie wynosi 30 zł, ale jeżeli nawet na tyle dłużnika nie stać, może postarać się o zwolnienie z opłaty. Jak wspomniałem wcześniej, sąd zbada wniosek pod kątem formalnym - czy zawiera wszystkie konieczne informacje, czy jest prawidłowo uzasadniony. Jeżeli wszystkie powyższe czynności zostały dokonane, sąd po 2 - 4 miesiącach postanawia ogłosić upadłość konsumencką.
W postanowieniu sąd: wskazuje dane upadłego; określa, że upadły jest osobą nieprowadzącą działalności gospodarczej; wzywa wierzycieli upadłego do zgłaszania wierzytelności w terminie 30 dni od dnia obwieszczenia postanowienia o ogłoszeniu upadłości w Monitorze sądowym i gospodarczym; wzywa osoby, którym przysługują prawa oraz prawa i roszczenia osobiste ciążące na nieruchomości należącej do upadłego, jeżeli nie zostały ujawnione w księdze wieczystej, do ich zgłaszania w terminie 30 dni od dnia obwieszczenia postanowienia o ogłoszeniu upadłości, pod rygorem utraty prawa powoływania się na nie w postępowaniu; oraz wyznacza sędziego-komisarza i - co bardzo ważne - syndyka.
Postanowienie jest prawomocne w dniu jego ogłoszenia.
Prawomocne postanowienie o upadłości konsumenckiej powoduje zawieszenie oraz umorzenie wszystkich postępowań egzekucyjnych oraz zajęć dokonanych przez komornika. Teraz zostaną one zastąpione postępowaniem likwidacyjnym prowadzonym przez wyznaczonego syndyka. Wymagalne stają się wszystkie zadłużenia - nawet te, które mimo problemów spłacaliśmy regularnie.
Uwaga - jeżeli upadły jest w związku małżeńskim, w którym ustanowiona jest wpólność majątkowa, z chwilą ogłoszenia upadłości cały majątek wchodzi do masy upadłości, a pomiędzy małżonkami następuje rozdzielność majątkowa. Współmałżonek zostaje wtedy wierzycielem upadłego i jak każdy inny wierzyciel może zgłosić swoją wierzytelność syndykowi. Natomiast jeżeli małżonkowie wspólnie wzięli kredyt, wobec upadłego zobowiązanie zostanie umorzone, a wobec współmałżonka nie - nadal będzie musiał spłacić całość.
3. Postępowanie upadłościowe
Teraz zaczyna działać syndyk. Ważne jest, aby nie ukrywać przed nim majątku, gdyż jeżeli syndyk to odkryje, może nastąpić umorzenie postępowania upadłościowego i z upadłości nici. Tu warto pamiętać, że syndyk wszystkiego nie zabiera - zostawia rzeczy osobiste, pościel, żywność, drobne sprzęty oraz leki. Także pieniądze w części pozwalającej na przeżycie i dojazdy do pracy. Nie zabiera też różnego rodzaju świadczeń socjalnych. Syndyk ma za zadanie ustalić skład i wartość masy upadłości, tj. majątku i dochodów upadłego konsumenta oraz listy wierzytelności, czyli - spisuje inwentarz. Po czym sprzedaje majątek upadłego i spłaca zobowiązania wobec wierzycieli. Jeżeli majątku nie wystarczy na spłatę, co raczej jest stanem normalnym, czas na spłacanie wierzytelności ratalnie.
4. Spłata wierzycieli w ratach
Kolejnym etapem sądowym jest wydanie przez sędziego postanowienia o ustaleniu planu spłaty wierzycieli. Trwa to maksymalnie 36 miesięcy. Dłużnik ma wtedy obowiązek spłacania reszty zaległości w ustalonych przez sąd kwotach i terminach. Oczywiście, jeżeli sąd rozważywszy wszystkie okoliczności dojdzie do wniosku, że nie ma szans, żeby dłużnik spłacił w tym okresie chociaż część długu, nie wszczyna postępowania likwidacyjnego, i już teraz umarza wszystkie jego długi.
5. Umorzenie długów
Po zakończeniu powyższych czynności sąd wydaje - na wniosek upadłego - postanowienie o umorzeniu niewykonanych zobowiązań, czyli - umarza resztę długu. Upadły zaczyna nowe życie - beż żadnych długów.

A jak Polak może zbankrutować w Anglii?

Od 2009 roku w Polsce obowiązuje ustawa o upadłości konsumenckiej (w 2014 znowelizowana). Za to już od 2000 r. obywatel kraju, w którym istnieje prawo upadłości konsumenckiej, może ogłosić bankructwo w innym kraju wspólnotowym. Należy do nich również Anglia - tutaj prawo w tym zakresie jest najkorzystniejsze. W Anglii upadłość konsumencką może ogłosić każdy. Także grupy wyłączone z polskiej ustawy, czyli osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą oraz rolnicy. Wystarczy przez sześć miesięcy przed złożeniem wniosku mieć tam legalną pracę, płacić ubezpieczenie i mieć konto w banku. Zadłużenie winno wynosić minimum odpowiednik 15 000 funtów. Sąd pobiera 755 funtów opłaty od każdego wniosku, w którym należy wypisać wszystkie zobowiązania, które mamy w Polsce. Proces upadłościowy trwa maksymalnie 24 miesiące, zazwyczaj ok. 12 miesięcy. Przez sześć lat upadły jest wpisany do brytyjskiego odpowiednika BIK, a potem jej dane osobowe są usuwane z systemu. I to praktycznie tyle - po ogłoszeniu upadłości w Anglii długi w Polsce przestają istnieć. Właściwie nie zdarza się, żeby sąd odrzucił wniosek o upadłość. Rejestr osób, które ogłosiły upadłość, prowadzony jest na stronie www.gov.uk/search-bankruptcy-insolvency-register.


Loading

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w tej witrynie. Informacje, jak korzystasz z tej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Zobacz szczegóły